23 Nisan’da devlet erkanı Anıtkabir’de… Erdoğan neden yok: Sosyal medyada tartışıldı… Gerçek açığa çıktı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir’de tören düzenlendi. Bakanların, milletvekillerinin katıldığı törene TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kutlamalara katılmaması sosyal medyada tartışma yaratırken gerçek ortaya çıktı. Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından bu yana Anıtkabir’deki 23 Nisan törenlerine katılmıyor. Bu durum sosyal medyada vatandaşların tepkisine neden olurken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezanformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklama gerçeği açığa çıkardı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin açıklamasına göre Erdoğan’ın Anıtkabir’deki törenlere katılmamasının nedeni protokol kuralları ve teamüllerin bir gereği. Çünkü 23 Nisan’da Anıtkabir’de yapılan törenlere Milli Eğitim Bakanı ve TBMM Başkanı liderlik ediyor. Bu teamülün Erdoğan’dan önce Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer dönemlerinde de uygulandığı belirtildi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin geçen yılın 23 Nisan’ında yaptığı açıklamada Erdoğan’ın Anıtkabir’deki törenlere katılmamasıyla ilgili iddiaların kasıtlı manipülasyon olduğu vurgulanmıştı.
Açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:
“Protokol kuralları ve teamüller gereği 23 Nisan’da Anıtkabir’e giden heyete, Milli Eğitim Bakanı başkanlık etmektedir.
Protokol kuralları ve teamüller gereği 23 Nisan’da Anıtkabir’e giden heyete, Milli Eğitim Bakanı başkanlık etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir