Aytunç Erkin’den Özgür Özel’e: CHP Genel Merkezi’nin “özel mutfak çalışması” adı altında yaptırdığı ankette İmamoğlu-Yavaş detayı neydi?

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’nin, altılı masadan eski İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adaylar konusunda çıkarabileceği krize ön alarak “özel mutfak çalışması” adı altında bir anket yaptırdığını yazdı.

Akşener’in masadan kalkmasından iki ay önce AREA Şirketi’ne yaptırılan ankette, “İki belediye başkanı, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ilan edilirse Kemal Kılıçdaroğlu ne kadar oy alır?” sorusu yöneltildiğini yazan Erkin, Akşener’e masadan kalktıktan sonra yöneltilen iki belediye başkanının Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması fikrinin böyle doğduğunu anlattı.

Erkin, “Masa” kitabında detaylarına yer verdiği bilgilerin ardından, geçen günlerde gazeteci Fatih Altaylı’nın “Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı adayı olmak gibi bir derdi yok. Parti içinde de bu konunun konuşulmasını istemiyor. Geçen seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını da çok yanlış bulmuş ve bunu kendisi ile de paylaşmış” anekdotunu da hatırlatarak CHP liderine şu soruları yöneltti:

“Bence CHP lideri Özgür Özel parti arşivine dönüp bakmalı. Neden mi? CHP Genel Merkezi’nin ocak ayında ‘özel mutfak çalışması’ adı altında yaptırdığı ankette İmamoğlu-Yavaş detayı neydi? İki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olma formülü aylar öncesinden mi oluşturulmuştu? Bir soru daha var: Özgür Özel, ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığının yanlış olduğunu kendisine söyledim’ cümlesini kurdu mu?”

Öte yandan Erkin, “Meral Akşener masadan kalktıktan sonra yapılan görüşmelerin ardından 6 Mart 2023 tarihinde Marriot Otel’de kritik bir toplantı yapıldğını, Kılıçdaroğlu ile Akşener görüştü ve orada son ‘imza’ atıldını” hatırlatarak, “Peki Kılıçdaroğlu’nu sabah evinden alan ve o otele götüren isim kimdi?” sorusunu gündeme getirdi.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir