Bu Güzelim Binanın Yıkılma Nedenini Duyan Her Türk Kıskanacak

Japonya’da bir inşaat firması, daha yeni teslimat aşamasına getirdiği 10 katlı bir binayı yıkmaya karar verdi. Binanın yıkılış amacını okuyucunca “Keşke Türkiye de böyle olsa” diyeceksiniz.

Okuduktan sonra Japonların ne kadar duyarlı insanlar olduklarını daha iyi anlayacağınız bir gelişme yaşandı. Ülkedeki en büyük inşaat şirketlerinden bir tanesi, artık teslimat seviyesine gelmiş olan yeni projesini iptal etmeye karar verdi. Firma, geçtiğimiz yıldan beri üzerinde çalıştığı binayı yıkacak. Peki neden böyle bir şey yaşandı?

Sekisui House isimli firma, geçtiğimiz yıl Kunitaçi isimli bölgede yeni bir inşaat projesi başlattı. Bu proje kapsamında da 10 katlı bir bina inşa edildi. Toplamda 18 dairesi olan bu binadaki evler, 446 bin dolardan satışa sunuldu. Ancak firmanın atladığı bir durum vardı.

BİNA, FUJİ DAĞI’NIN MANZARASINI KESİYORDU

Sekisui House’un yeni binası, konumu açısından sıkıntılıydı. Çünkü Japonya’nın ikonik değerlerinden Fuji Dağı’nın manzarasını engelliyordu. Bölge halkı ile anlaşmaya çalışsa bile sonuç alamayan firma, çareyi binayı yıkmakta buldu. Oysa firma, kat sayısını düşürmeyi bile teklif etmişti. Japonlar, sadece manzara nedeniyle neredeyse tamamlanmış olan bu binaya net bir şekilde karşı koydular.

Sekisui House tarafından yapılan açıklamada, “Manzaraya değer veren kültürün farkındaydık ama bunu yeterince göz önünde bulunduramadık. Sözleşme taraflarından da özür dileriz.” ifadesine yer verildi. Firma, hatalı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir