Çamaşırlarınızı İlk Günkü Gibi Yapıyor: Öğrendiğinizde Hep Çamaşır Makinenize Ekleyeceksiniz

Çarşaf yıkarken yumuşatıcı kullanmak çok önemlidir. Peki yumuşatıcı yokken insanlar çarşaflarını yumuşatıcı yerine neyle yıkıyorlardı?

Cevabı çok şaşıracaksınız ama sirke. Eskiler yumuşatıcı yerine sirke kullanıyor ve en az yumuşatıcı kadarda verim alıyorlardı.

Expressen’de aktarılanlara göre yumuşatıcılarda yer alan kimyasallar, yıkanan kumaşın esnekliğini bozuyormuş ve içine zararlı kimyasal işlenmesine yol açıyormuş.

Bu kimyasallar çocuklar için zararlı olmasının yanı sıra çamaşır makinesine de zarar verebiliyorlar. Özellikle merdiven altı ürünler makineye büyük zarar veriyor.

KÖTÜ KOKUYU GİDERİYOR

Beyaz şarap sirkesi, yumuşatıcının bütün olumlu etkilerini gösterebiliyorken tamamen zararsızdır. Hem çamaşırlarınız hem de çamaşır makineniz için iyidir.

Sirke, bakterilerin neden olduğu kötü kokunun önüne geçer. Üstelik ucuzdur.

newsner’in haberine göre; Beyaz şarap sirkesinin yanında lavanta yağı gibi yağları ekleyerek çamaşırlarınızın güzel de kokmasını sağlayabilirsiniz.

Sirke nasıl kullanılır?

Huni yardımıyla sirkeyi, sprey şişesine dökün.
Her bir bardak sirke için 10-15 damla uçucu yağ kullanın (mesela lavanta yağı).
Sprey şişesini iyice çalkalayın.
Çamaşırlarınızı yıkamadan önce üstlerine püskürtün.

ÇAMAŞIRLARIN GÜZEL KOKMASINI SAĞLAYAN BİR KAÇ DOĞAL YÖNTEM

Uzmanlar tarafından çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayacak 2 doğal yöntem paylaşıldı:

* Nane yağını, sıvı çamaşır deterjanını koyduğunuz bölüme deterjanla birlikte ekleyin. Nane yağı çamaşırlarınıza, hijyenik ve ferah bir koku sağlarken aynı zamanda keskin kokusuyla çamaşırlarınızın da uzun süre güzel kokmasını sağlayacaktır.

* Lavanta yağının güzel ve keskin kokusunu bilmeyen yok. Lavanta yağını sıvı çamaşır deterjanını koyduğunuz bölüme deterjanla birlikte ekleyin. Uyku tutmayan kişiler için sakinleştirici özelliği olduğu olduğundan rahat bir uyku çekmenize de katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir